وبلاگ و مقالات

لامپ ، کولر آبی ، کولر گازی ، لپ تاپ چند آمپر و وات برق مصرف میکند؟

اگر شما میخواهید بدانید به طور میانگین لوازم خانگی مثل کولر گازی ، کولر آبی ، مودم ، لپتاپ ، پرینتر ، شارژر گوشی موبایل و … چقدر برق مصرف میکنند ؟ به عبارتی چند وات مصرف میکنند ؟ چند آمپر ؟ این مقاله برای شما نوشته شده است !

جدول 1 «میزان مصرف برق» لوازم خانگی :

نام دستگاهمیزان مصرف واتنام دستگاهمیزان مصرف ملاحظات 
ماشین لباسشویی2500کامپیوترخانگی250وات
کولرگازی2400لپتاپ45 
ماشین ظرفشویی2000مودم50 
اتوبخار1800شارژرموبایل10 
سشوار1200دستگاه فتوکپی1500 
اتو1100تلویزیون معمولی۲۱150 
جاروبرقی1000یخچال۱۲فوت280 
ماشین خشک کن لباس1000یخچال۱۶فوت350 
سماوربرقی1000یخچال۲۰فوت420 
پلوپز800یخچال فریزر300 
مایکروفر900تلویزیونLED۴۰100 
کولرآبی600تلویزیونLCD۴۰120 
چرخ گوشت500لامپ کم مصرف30 

نحوه محاسبه میزان کیلووات مصرفی / وات / W

(واحد آمپر A) در ولتاژ (V)


شما می‌توانید مقدار وات اغلب لوازم خانگی را در پائین یا پشت آن‌ها یا بر روی پلاک برنجی آن‌ها نگاه کنید. مقدار وات نوشته شده حداکثر مقدار برقی است که دستگاه شما دریافت می‌کند. چون تعداد زیادی از لوازم خانگی دارای دامنه تنظیم‌های مختلف هستند (مثلاً ولوم رادیو) مقدار واقعی برق مصرفی به درجه تنظیم مورد استفاده آن بستگی دارد.
در صورتی که مقدار وات روی دستگاه نوشته نشده باشد، شما می‌توانید با پیدا کردن جریان (به آمپر) و ضرب کردن آن در ولتاژ مصرف شده توسط دستگاه مقدار وات را تعیین کنید. اغلب لوازم خانگی در آمریکا از برق ۱۲۰ ولت استفاده می‌کنند. لوازم خانگی بزرگتر مانند خشک‌کن لباس، اجاق خوراک پزی برقی از برق ۲۴۰ ولت استفاده می‌کنند. آمپر دستگاه ممکن است روی آن در محل وات نوشته شده باشد. در غیر اینصورت از یک آمپرسنج با گیره استفاده کنید و با اتصال گیره به یکی از دو سیم دستگاه جریان آنرا اندازه‌گیری کنید. شما می‌توانید این نوع آمپرسنج را از فروشگاههائی تهیه کنید که تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی می‌فروشند؛ در حالیکه دستگاه روشن است مقدار جریان را از روی صفحه نشان دهنده آمپرسنج بخوانید.

وات مصرفی کولر به سرعت دورهای آن بستگی دارد .

وات مصرفی ماشین لباسشویی بستگی به برنامه ی آن دارد ، یعنی تعداد چرخش ، مصرف المنت آن برای گرم کردن آب ، تعداد آب کششی بستگی دارد.

تفاوت برق دراستارت 


در هنگام اندازه‌گیری جریان موتور دستگاه توجه کنید که آمپرسنج حدود مقدار جریان را در اولین ثانیه‌ای که موتور شروع به کار می‌کند سه برابر بیشتر از زمانی که به آرامی کار می‌کند نشان می‌دهد.

مقدار «وات» لوازم خانگی

چند نمونه مقدار وات لوازم خانگی به قرار زیر است:​

آکواریم= ۱۲۱۰-۵۰ وات
رادیو ساعت دار= ۱۰ وات
قهوه ساز= ۱۲۰۰-۹۰۰ وات
ماشین لباسشوئی= ۵۰۰-۳۵۰ وات
خشک‌کن لباس= ۵۰۰۰-۱۸۰۰ وات
ماشین ظرفشوئی= ۲۴۰۰-۱۲۰۰ وات (استفاده از سیستم خشک‌کن مصرف انرژی را در حد قابل توجه افزایش می‌دهد.)
دستگاه ضد رطوبت= ۷۸۵ وات
پتو برقی یکنفره/ دو نفره= ۶۰/۱۰۰ وات
پنکه
پنکه سقفی= ۱۷۵-۶۵ وات
فن داخل پنجره= ۲۵۰-۵۵ وات
فن دیگ= ۷۵۰ وات
فن کل خانه= ۷۵۰-۲۴۰ وات
سشوار یا موخشک کن= ۱۸۷۵-۱۲۰۰ وات
بخاری برقی (قابل حمل) = ۱۵۰۰-۷۵۰ وات
اتوی لباس= ۱۸۰۰-۱۰۰۰ وات
اجاق ماکروویو= ۱۱۰۰-۷۵۰ وات
مصرف برق لوازم کامپیوتری

CPU فعال/ غیرفعال = ۱۲۰/۳۰ وات یا کمتر
مانیتور فعال/ غیرفعال= ۱۵۰/۳۰ وات یا کمتر
نوت بوک= ۵۰ وات
رادیو (استریو) = ۴۰۰-۷۰ وات
یخچال (ضد برفک، ۱۶ فوت مکعب) = ۷۲۵ وات

تلویزیون (رنگی)
۱۹ اینچ= ۱۱۰-۶۵ وات
۲۷ اینچ = ۱۱۳ وات
۳۶ اینچ= ۱۳۳ وات
۵۳- ۶۱ اینچ= ۱۷۰ وات
تلویزیون صفحه تخت ۱۲۰ وات
توستر= ۱۴۰۰-۸۰۰ وات
وی سی آر/ دی وی دی= ۲۱-۱۷، ۲۵-۲۰ وات
جارو برقی= ۱۴۴۰-۱۰۰۰ وات
آبگرمکن ۴۰ گالنی= ۵۵۰۰-۴۵۰۰ وات
پمپ آب چاه عمیق= ۱۱۰۰-۲۵۰ وات


بنابراین یک کیلوات ساعت معادل است با:
مصرف یک «لامپ» معمولی ۱۰۰ وات در ۱۰ ساعت
مصرف یک لامپ فلورسنت بلند (مهتابی) در ۲۰ ساعت
مصرف یک لامپ کم مصرف در ۴۰ ساعت
مصرف «یخچال »معمولی در ۲۴ ساعت

مصرف فریزر بزرگ در ۱۲ ساعت
مصرف یخچال ویترینی (متوسط) در ۱۲ ساعت
مصرف جارو برقی در ۱ ساعت
مصرف کامپیوتر در ۱۰ ساعت
مصرف بخاری برقی فن دار در نیم ساعت
مصرف هواکش در ۳۰ ساعت
مصرف «پنکه» در ۱۲ ساعت
مصرف کولر آبی در ۲ ساعت
مصرف «کولر گازی» در نیم ساعت
مصرف «دریل» برقی در ۴ ساعت
مصرف «سماور برقی» در ۱ ساعت

یک «کولر گازی» با اندازه‌ی متوسط در هر ساعت حدوداً ۹۰۰ وات برق مصرف می‌کند.

از سوی دیگر، «پنکه» رومیزی عموماً در هر ساعت تنها ۱۰۰ وات برق مصرف می‌کند.

با توجه به این اعداد انرژی مصرفی یک کولر گازی با انرژی مصرفی نُه پنکه، برابری می‌کند. توجه کنید که مصرف انرژی کولرها و پنکه‌ها مانند قیمتشان بسیار متغیر است:

«کولرهای گازی بزرگ »می‌توانند تا ۱۴۴۰ وات در ساعت برق مصرف کنند درحالی که نمونه‌های کوچکترشان تنها ۵۰۰ وات مصرف دارند.

نسبت هزینه‌ی برق کولر به پنکه با نسبت مصرف انرژی این دو برابر می‌شود. درنتیجه، هزینه‌ی مصرفی یک کولر گازی متوسط با هزینه‌ی مصرفی ۹ پنکه، برابری می‌کند.

برای کاهش مصرف برق یخچال / این موارد رارعایت کنید:

برفک‌های یخچال و فریزر را به طور منظم آب کنید، زیرا با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود، با انتخاب یخچال‌های مجهز به سیستم برفک‌زدای اتوماتیک  (NoFrost)، مصرف برق بدون دخالت مصرف کننده کاهش می‌یابد.

یخچال  درمعرض گرمانباشد

وقتی یخچال یا فریزر در کنار دستگاه‌های گرمازا مثل اجاق گاز، آبگرم کن، شوفاژ و همچنین زیرنور مستقیم خورشید قرار داشته باشد، مصرف انرژی آن افزایش می‌یابد، لذا اگر مکان مناسب دیگری برای یخچال فریزر در اشپزخانه وجود ندارد، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) یخچال فریزر را از حرارت و گرما حفظ کنید.

فاصله بادیوار

علاوه بر این فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه ۱۰ سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمنا لازم است لوله‌های پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دوبار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‌ها خواهد شد.

ترازباشد

پایه‌های یخچال فریزر باید روی یک سطح تراز و صاف قرار گیرد. عدم رعایت این موضوع باعث می‌شود تا در یخچال به طور کامل بسته نشده، در نتیجه هوای سرد یخچال، خارج و و هوای گرم وارد آن شود که باعث افزایش کارکرد یخچال و در نهایت بالا رفتن مصرف برق آن می‌شود.

غذاهای داغ نذارید

مواد غذایی پخته شده و داغ را پیش از سرد شدن کامل داخل یخچال فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی داخل یخچال و به ویژه فریزر خودداری کنید. این کار فشار زیادی را بر موتور آن واحد خواهد کرد.

نچپانید

از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی داخل یخچال فریزر پرهیز کنید، چرا که این کار گردش هوا را در داخل یخچال فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‌شود.

هوای اضافی کیسه فریزر

جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها داخل کیسه‌های فریزر، درب آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. 

روی بسته های غذایی برچسب بزنید

*برای سهولت درپیداکردن آسان موادغذایی دریخچال، بر روی هر یک از کیسه‌ها، «برچسب»ی که حاوی مشخصاتی نظیر نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده، پخته، خام و …) و تاریخ انجماد است را بچسبانید. 

چنین برچسبی را با اطلاعات کلی‌تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان، سریع و سهل‌الوصول خواهد شد.

یخچال هواندهد

از باز و بسته کردن بیهوده درب یخچال یا فریزر پرهیز کنید و سعی کنید در موقع باز کردن درب، مدت طولانی باز نماند همچنین نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر به مرور زمان، انعطاف و کارآیی خود را از دست می‌دهد. توصیه می‌شود که سالی یک بار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچک‌ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردد.

افتادگی درب یخچال یا فریزر به مرور زمان باعث بسته نشدن کامل درب و جدا شدن نوار لاستیکی از درب یخچال می‌شود که باید نسبت به تعویض لولای درب اقدام گردد تا از اتلاف برق به جهت خروج هوای سرد یخچال جلوگیری شود.

نوشابه هاگازدار در«فریز»نزارید

از گذاشتن بطری‌های حاوی نوشابه‌های گازدار در قسمت جایخی یخچال‌ها و یا قرار دادن آنها در فریزر جدا خودداری نمایید. این کار باعث می‌شود تا پس از انجماد کامل مایع در داخل بطری، درب بطری باز شود و یا براثر فشار زیاد به بطری، بطری شکسته و مایع آن در داخل فریزر و یا جایخی یخچال پراکنده شود. عدم رعایت همین موضوع باعث می‌شود تا حداقل زمانی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یخچال فریزر را برای تمیز کردن ناشی از ترکیدن بطری باز بگذاریم که خود باعث اتلاف انرژی زیادی خواهد شد.

ظروف حجیم

از قراردادن انواع قوطی‌های کنسرو، رب گوجه فرنگی، گالن‌ها و بطری‌های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه‌های مربا، عسل و … داخل یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بی‌مورد فضای یخچال و به طبع آن افزایش مصرف برق دستگاه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *