وبلاگ و مقالات

بهترین بالابر ساختمانی کدام است؟

 کوچکترین بالابر مصالح کدام است؟

بالابر ساختمانی تکفاز از جمله تجهیزات پرکاربرد در ساختمان ها است که در بسیاری از ساختمان ها دیده می شود.

به طور کلی بالابرهای ساختمانی وظیفه دارند اجسام و تجهیزات مورد استفاده در ساختمان ها را میان طبقات جابجا کنند، اما از آنجایی که عمده بار حمل شده در ساختمان های معمول وزنی بیشتر از ۲۵۰ کیلو ندارد، در اکثر ساختمان ها از بالابر ساختمانی تکفاز استفاده می گردد.

بهترین بالابر ساختمانی

بالابر تکفاز که عمدتا تحت عنوان بالابر ساختمانی ۳۰۰ کیلویی شناخته می شوند، قادر هستند تمام نیاز یک ساختمان در حال احداث را مبنی بر جابجایی اجسام و تجهیزات برآورده سازند. اما چرا بالابر ساختمانی ۳۰۰ کیلویی به عنوان پرطرفدارترین مدل شناخته می شود؟ و قیمت بالابر ساختمانی تکفاز به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت بالابر ساختمانی تک فاز

بهترین بالابر ساختمانی کدام است؟

از آنجایی که طراحی بالابر ساختمانی ۳۰۰ کیلویی به گونه ای است که علاوه بر دارا بودن راندمان بالا، طول عمر زیادی داشته باشد، این بالابر به عنوان بهترین بالابر مصالح ساختمانی کوچک شناخته می شود. از طرفی این نوع بالابر، ایمنی بالایی داشته و خطرات بسیار کمی دارد.

به طور کلی بالابر ساختمانی ۳۰۰ کیلویی مصرف انرژی بسیار کمتری نسبت به سایر بالابرهای موجود در بازار دارد و قابلیت کار با برق تکفاز را دارا می باشد، همچنین از آنجایی که موتور این نوع از بالابر ساختمانی تکفاز است، به طور مستقیم به برق شهری وصل می شود و به همین دلیل از محبوبیت بیشتری نسبت به انواع بالابر برخوردار است.

ایمنی بالابر ساختمانی

در هنگام خرید بالابر مصالح ساختمانی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی در هنگام خرید بالابر ساختمانی در ابتدا باید به دو مورد اصلی یعنی ۱- ارتفاع ساختمان و ۲- وزن مصالح ساختمانی توجه کرد. این دو عامل نقش بسیار مهمی در جابجایی مصالح ساختمانی و تعیین توان الکتروموتور دارند.

عامل مهم بعدی که پیش از انتخاب بالابر مصالح ساختمانی باید به آن توجه کرد، گیربکس به کار رفته در بالابر است. به طور کلی گیربکس بالابر ساختمانی باید به گونه ای طراحی شده باشد که در برابر افزایش فشار ناشی از وزن مصالح، از خود مقاومت نشان دهند. به همین دلیل در اکثر بالابرهای ساختمانی، از گیربکس حلزونی استفاده می گردد.

گیربکس بالابر ساختمانی باید گیربکسی جهت کاهش سرعت باشد

گیربکس های حلزونی عمدتا به صورت کاهنده هستند. یعنی با کاهش دور موتور (سرعت)، میزان گشتاور را افزایش داده به این ترتیب می تواند بارهای سنگین را جابجا کند. از دیگر عواملی که پیش از انتخاب بالابر مصالح ساختمانی باید به آن توجه کرد، استراکچر بالابر ساختمانی است.

به طور کلی استراکچر یا سازه بالابر مصالح ساختمانی متناسب با حداکثر بار و وزنی که توسط بالابر جابجا می شود، طراحی می شود. به طور مثال در بالابرهای ۳۰۰ کیلویی عمدتا ریل ها، بازوها و پایه ها از لوله ۶ سنگین استفاده می گردد.

عوامل موثر بر بالابر ساختمانی

عواملی که بر قیمت بالابر ساختمانی تکفاز تاثیر گذار است؟

وزن قابل حمل توسط بالابر ساختمانی

به طور کلی وزن مصالحی که باید توسط بالابر جابجا شود، بر قیمت بالابر تاثیر بسیار زیادی دارد. عمدتا بالابرهایی که در بازار موجود هستند قادر هستند از ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلو را حمل نمایند.

نوع الکتروموتور مورد استفاده در بالابر مصالح ساختمانی

همانطور که می دانید الکتروموتورها وظیفه اصلی را در جابجایی مصالح ساختمانی دارند. الکتروموتورها عمدتا به دو دسته تکفاز و سه فاز تقسیم بندی می شوند. موتورهای تکفاز که در بالابرهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند،  عمدتا از الکتروموتورهای چینی و الکو می باشند.

الکتروموتور مورد استفاده در بالابر

در مقابل موتورهای سه فاز معمولا در بالابرهای بزرگ و پروژه های خاصل مورد استفاده قرار گرفته و قدرت زیادی دارند. به طور کلی برای موتورهای سه فاز از الکتروموتورهای چینی و الکتروموتور موتوژن و غیره استفاده می گردد.

موتورهای سه فاز بالابر

سیم بکسل به کار رفته در بالابر ساختمانی

همانطور که می دانید بالابرهای ساختمانی برای جابجایی مصالح از سیم بکسل استفاده می کنند. به طور کلی هر چه بالابر بزرگتر شود نمره سیم بکسل آن افزایش پیدا می کند. به این ترتیب قیمت بالابر افزایش میابد. عمدتا در بالابرهای ساختمانی ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیلو از سیم بکسل نمره ۸ و در بالابرهای ساختمانی بزرگتر از سیم بکسل نمره ۱۰ استفاده می گردد.

پایه و استراکچر بالابر مصالح

پایه ها و استراکچر بالابر مصالح

عامل بسیار مهمی که بر قیمت بالابر ساختمانی کوچک و بزرگ تاثیر گذار است، پایه ها، بدنه و ریل های به کار رفته در بالابر است. عمدتا با افزایش قدرت و توان بالابر، استراکچر و ریل ها ضخیم تر شده و به این ترتیب قیمت آن ها نیز افزایش پیدا می کند.

جمع بندی خرید بالابر ساختمانی کوچک

همانطور که گفته شد، بالابر ساختمانی ۳۰۰ کیلویی که به عنوان کوچکترین و پرکاربردترین بالابر ساختمانی شناخته می شود، که از میان سایر بالابرهای موجود بیشترین استفاده را دارد. چرا که این بالابر با توجه به عوامل ذکر شده از قیمت بسیار پایین تری برخوردار بوده و تمام نیاز ساختمان ها را مبنی بر جابجایی مصالح برطرف می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *